Choroby oczu związane z wiekiem – jak się przed nimi chronić?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Narząd wzroku każdego dnia narażony jest na ogromne przeciążenia. Nie da się ukryć, że jednym z większych zagrożeń jest także stale upływający czas. Wraz z upływem lat, znacznie wzrasta ryzyko rozwoju schorzeń narządu wzroku, które mogą nawet doprowadzić do jego całkowitej utraty. Wobec tego, jakie schorzenia pojawiają się najczęściej wraz z upływem lat i można się przed nimi chronić?

Schorzenia aparatu wzroku – które pojawiają się wraz z wiekiem?

Nie da się ukryć, że narząd wzroku z biegiem czasu ulega pogorszeniu. W wielu wypadkach jest to proces całkowicie naturalny obejmujący np. sztywnienie soczewki i problemy z akomodacją oka. Jednocześnie istnieją także takie choroby oczu, które bazują na czynnikach zewnętrznych i to właśnie one potęgują ich rozwój. Wśród schorzeń aparatu wzroku, które najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem, można wymienić chociażby:

  • zwyrodnienie plamki żółtej;
  • jaskrę;
  • starczowzroczność.

Choroby oczu postępują wraz z wiekiem, aczkolwiek można skutecznie minimalizować ich objawy, a nawet zredukować ryzyko ich wystąpienia.

W jaki sposób starzeje się aparat wzroku?

Proces starzenia się aparatu wzroku rozpoczyna się już pomiędzy 35-40 rokiem życia. W tym momencie zachodzą zmiany w obrębie soczewki. Zwykle wszelkie zmiany chorobowe postępują powoli i zwykle wstępne objawy są po prostu bagatelizowane. Wzrok stopniowo traci swoją ostrość, przedmioty stają się niewyraźne, a dodatkowo mogą nasilać się bóle głowy. Warto wspomnieć w tym momencie, że jeśli nie zostaną podjęte działania zapobiegawcze, wówczas choroby oczu mogą pogłębić się bardzo szybko.

Jak chronić się przed schorzeniami oczu związanymi z wiekiem?

Choroby oczu związane z wiekiem poniekąd są nieuniknione. Jednocześnie istnieje szereg czynników jak np. nieleczona alergia oczu, które mogą znacznie nasilić ich objawy i zwiększyć ryzyko ich wystąpienia. Wobec tego, kluczową kwestią profilaktyki chorób oczu związanych z wiekiem jest odpowiednia dbałość o aparat wzroku. W tym celu można stosować odpowiednio dobrane krople do oczu, dbać o dietę, a także unikać nadmiernego przeciążenia narządu wzroku. W przypadku noszenia szkieł kontaktowych, konieczne jest dbanie o ich higienę. Odpowiednio dobrany płyn do soczewek zminimalizuje ryzyko przeniesienia chorobotwórczych bakterii na powierzchnię oka, minimalizując przykre konsekwencje związane z infekcjami.

Regularne badania okulistyczne – klucz do sukcesu

Choroby oczu często rozwijają się powoli, więc łatwo przeoczyć pewne objawy. Jednak regularne badania okulistyczne, ogrywają tu niezwykle istotną rolę. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie nerwu wzroku, pozwala na wprowadzenie odpowiedniej terapii, a także na podjęcie środków zapobiegawczych, które zminimalizują stopniową utratę wzroku, która może postępować wraz z wiekiem. Warto więc odpowiednio wcześnie zainteresować się ostrością swojego widzenia, a dzięki temu będzie można zredukować objawy starzenia się aparatu wzroku, które i wraz z wiekiem mogą się stale pogłębiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − sześć =