Pompa ciepła nie działa prawidłowo. Co zrobić?

Pompy ciepła niezmiennie zyskują na popularności. Nic dziwnego – to ekologiczne, wydajne i efektywne rozwiązanie do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Uchodzą również za niemal niezawodne – średnia żywotność takiego urządzenia wynosi 20–25 lat, co daje ok. 100 000 godzin pracy systemu. Niekiedy zdarza się jednak, że sprzęt nie działa prawidłowo. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Najczęstsze przyczyny awarii pompy ciepła

Usterki pomp ciepła zdarzają się rzadko – te urządzenia grzewcze mogą działać bez awarii nawet przez kilkadziesiąt lat. Nie są jednak w pełni niezawodne i czasami występują w nich awarie. Żywotność sprzętu zależy w szczególności od sposobu jego użytkowania, a także jakości sprężarki, czyli kluczowego elementu systemu.

Przyczyną awarii pompy ciepła mogą być problemy ze sprężarką, w tym jej zatarcie, uszkodzenie przez kwas lub zalanie czynnikiem chłodniczym. Powodem usterki może być niestabilne albo błędne napięcie, przepalenie uzwojenia oraz za częste załączanie się sprężarki, spowodowane zwykle błędnym doborem sprzętu do posiadanej instalacji.

Pompa ciepła może również nie działać prawidłowo z powodu kłopotu z dolnym źródłem ciepła. Zużycie zamontowanych w nim przewodów i zaworów nie należy do rzadkości, jednak jeszcze częściej awarie wynikają z niewłaściwej instalacji elementu. Niepokój właściciela powinny też wzbudzić niskie albo wysokie ciśnienie czynnika roboczego bądź występującego w obiegu górnego i dolnego źródła ciepła, a także niska temperatura glikolu w obiegu źródła dolnego – stany te mogą prowadzić do usterek.

Samodzielne usunięcie awarii pompy ciepła – czy to możliwe?

Czy musisz od razu wezwać serwis pomp ciepła Panasonic? Szczecin jest miastem, w którym bez trudu znajdziesz dobrych profesjonalistów, takich jak pracownicy firmy ZCI Pajos. Jednak nie zawsze musisz od razu decydować się na skorzystanie z usług fachowców. Zdarzają się też niegroźne usterki, często wynikające z błędów w użytkowaniu urządzenia.

Zanim zatem zgłosisz awarię w serwisie, upewnij się, czy urządzenie jest w stanie pracy, a nie czuwania, ma załączone zasilanie elektryczne, czy instalacja grzewcza ma prawidłowe ciśnienie wody i czy ustawiono właściwą temperaturę. Sprawdź, czy wszystkie niezbędne zawory są otwarte i czy nie wyświetlają się konkretne błędy na wyświetlaczu urządzenia. Na przykład, jeżeli sprzęt wskazuje na błąd przepływu, rozwiązaniem może być wyłączenie zasilania i oczyszczenie filtra. Skontroluj też, czy w pompie ciepła powietrznej następuje swobodny przepływ powietrza przez wymiennik lamelowy,

Profesjonalny serwis pomp ciepła

Z niektórymi błędami i drobnymi usterkami możesz zatem poradzić sobie samodzielnie. W przypadku innych, np. dotyczących dolnego źródła ciepła, konieczne jest skorzystanie z usługi autoryzowanego serwisu. Lepiej nie próbuj samodzielnie usuwać awarii, lecz zaufaj profesjonalistom. Jeśli interesuje Cię serwis pomp ciepła York w Stargardzie, skorzystaj z usług ZCI Pajos. Specjaliści zapewniają skuteczną naprawę urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =