Rezonans magnetyczny – co to za badanie i kiedy warto je wykonać?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Rezonans magnetyczny to obecnie jedno z najważniejszych i dających największe możliwości narzędzi, jakimi dysponuje medycyna. Bardzo możliwe, że prędzej czy później na takie badanie skieruje CIę lekarz. Pamiętaj jednak, że jeśli zależy Ci na zachowaniu dobrego zdrowia, bardzo ważna jest prewencja poważnych chorób – dlatego zdecydowanie dobrym pomysłem będzie okresowe wykonywanie badania rezonansem magnetycznym na własną rękę.

Rezonans magnetyczny – na czym polega takie badanie?

Badanie rezonansem magnetycznym jest w pełni bezpieczne i bezbolesne, a daje naprawdę ogromne możliwości. Rezonans magnetyczny pozwala bowiem zobrazować stan wielu narządów wewnętrznych, wykorzystując magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ludzkie ciało. Podczas badania pacjent umieszczany jest w specjalnej komorze. Aparatura do rezonansu wytwarza pole magnetyczne, oraz korzysta z fal radiowych, które odbijają się od komórek tłuszczu i cząsteczek wody znajdującego się w komorze pacjenta. Tak powstają specjalne “zdjęcia”, które następnie przekazywane są do komputera i poddawane analizie lekarskiej. 

Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, choć u osób, które wykonują je pierwszy raz, lub odczuwają stres w ciasnych przestrzeniach, pojawić się może pewien niepokój. Pragniemy jednak uspokoić – sytuacja cały czas nadzorowana jest przez doświadczone grono medyczne i o żadnym zagrożeniu dla pacjenta nie ma mowy. Również kontrast, niekiedy podawany przed badaniem jest bezpieczny i nie wywołuje żadnych alergii.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?

Bardzo często wykonywane jest ono w celu prewencji, diagnostyki lub monitorowania choroby nowotworowej. Podejrzenie nowotworu nie jest jednak jedyną sytuacją, kiedy to badanie rezonansem może okazać się bardzo pomocne. 

W klinice REX MEDICA – rexmedica.pl/rezonans-magnetycznyrezonans magnetyczny wykonać można na przykład w celu zdiagnozowania przyczyny częstych bólów głowy, podejrzeniu choroby neurologicznej, czy też w celu znalezienia przyczyny napadów padaczkowych. Na przeprowadzenie takiego badania decydują się jednak nie tylko osoby zmagające się aktywnie z poważnymi problemami zdrowotnymi, ale również starające się im zapobiec. Pamiętaj, że monitorowanie stanu zdrowia pozwoli Ci wykryć ewentualne schorzenia na wczesnym etapie – a to bardzo często daje duże szanse na ich pełne wyleczenie. 

Rezonans magnetyczny – jak przygotować się do badania?

Czy rezonans magnetyczny wymaga specjalnego przygotowania? Indywidualnych informacji udzieli Ci w trakcie rejestracji na takie badanie personel medyczny, do którego możesz również ewentualne pytania, czy wątpliwości. Niemniej jednak każdy pacjent powinien pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

  • przed badaniem nie wolno używać balsamów czy innych kosmetyków do ciała – mogą one zawierać drobne cząsteczki metali
  • przed badaniem zdejmij zegarek, naszyjnik, oraz kolczyki, a także wszelką inną biżuterię.
  • w przypadku badań okolicy głowy zrezygnuj z makijażu – może powodować on zakłócenia.
  • w przypadku badań wykonywanych z kontrastem, zrezygnuj z przyjmowania pokarmów na 4 godziny przed badaniem, oraz z płynów na 2 godziny przed badaniem.

Rezonans magnetyczny trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i nie ma ograniczenia, co do częstotliwości jego wykonywania. Tym bardziej warto robić to regularnie. Nie jest to badanie trwające przesadnie długo, a może uratować zdrowie i życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =