Czym są pułapki feromonowe i jak działają?

Nie tylko osoby zajmujące się zawodowo sadownictwem uskarżają się na owady. Poza pożytecznymi pszczołami w ogrodzie mogą żerować też inne gatunki, które niszczą plony. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się niechcianych gości z sadu, a także z pomieszczeń gospodarczych i budynków mieszkalnych. Znakomicie sprawdzają się w roli narzędzi do likwidowania intruzów. Są skuteczne, a zarazem bezpieczne np. dla trzmieli. Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz potencjał pułapek zawierających feromony. Zachęcamy do lektury tekstu!

Na czym polega działanie pułapki z feromonami?

Wiele owadów odwiedza obszary zamieszkałe przez ludzi. Niektóre żyją zgodnie z nami, z kolei inne bywają utrapieniem. Mogą nie tylko kąsać i przenosić choroby, ale i żerować na naszej żywności albo niszczyć meble. Wśród niepożądanych gości domów i ogrodów można wymienić prusaki, karaluchy, a także gatunki o wdzięcznych nazwach takich jak owocówka jabłkóweczka czy szrotówek kasztanowcowiaczek. Z kolei do skutecznych metod walki z intruzami zaliczają się np. pułapki feromonowe.

Działanie takiego produktu jest bardzo proste. Składa się zazwyczaj z kartonu oraz tzw. atraktantu pokarmowego. W zależności od modelu substancja wabiąca może mieć postać tabletki albo kleju. Owady takie jak karaluchy bądź prusaki mają wyczulony zmysł węchu. Mogą wyczuć zapach feromonu z dużej odległości. Odnajdą go bez trudu, a potem – gdy znajdą się odpowiednio blisko – jest już dla nich za późno. Przyciągnięte wabikiem przyklejają się do powierzchni pułapki i giną.

Kogo przyciąga pułapka feromonowa?

Wyroby zawierające feromony są dostosowane do określonych potrzeb klientów. Dzięki temu nie kuszą wszystkich owadów przebywających w sadzie, co mogłoby przynieść znaczne szkody. Przykładowo, możesz zamówić wersję do monitorowania motyli szrotówka kasztanowcowiaczka, która nie wzbudzi zainteresowania ptaków czy zapylaczy takich jak pszczoła miodna, murarka czy trzmiel. Jak wskazuje sama nazwa, pułapka na karaluchy i prusaki przyciągnie przedstawicieli tych konkretnych gatunków.

Sięgnij po to rozwiązanie, jeśli chcesz uchronić swoje uprawy przed działaniem szkodników roślin ogrodowych oraz szklarniowych. Przy pomocy pułapek feromonowych możesz pozbyć się m.in. mączlika szklarniowego, mszyc albo wciornastków. Pożegnasz też owocówkę śliwkóweczkę czy inne owady, które żerują na Twoim terenie. Produkt z wabikiem okaże się pożyteczny również w spiżarni lub kuchni, gdzie rozgościły się prusaki.

Gdzie kupić pułapki feromonowe?

Jeżeli poszukujesz skutecznego sposobu na pozbycie się szkodników, weź pod uwagę artykuł z tej kategorii. Możesz zastosować go w domu i ogrodzie, na terenie posesji i pod dachem. Ważne jednak, aby wybrać produkt z renomowanego sklepu takiego jak Panko. W asortymencie znajdziesz środki na prusaki oraz owady przynoszące szkody sadownicze. Pułapka z feromonami zda egzamin nie tylko latem – możesz zamówić wersję całosezonową. Warto zainteresować się tego rodzaju wyrobami, jeśli planujesz założyć ogród lub w Twoim domu pojawiły się robaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + cztery =