Zniszczona skórzana kanapa? Poznaj sposób na jej renowację!

Wyposażenie ze skóry naturalnej prezentuje się pięknie w każdym wnętrzu. Pasuje do większości aranżacji, wyróżnia się również długą żywotnością. Co jednak w sytuacji, gdy skórzany mebel ulegnie zniszczeniu? Czy pozostaje go tylko wymienić na nowy model? Czasami tak, ale tylko wtedy, gdy zniszczenie jest zbyt duże. Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć, jak odnowić kanapę z takiego materiału, gdy nie wygląda już równie dobrze, jak w dniu zakupu. Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o wyroby ze skóry naturalnej?

Jak wiele tworzyw, tak i to z czasem się starzeje. Warto podkreślić, że o ile pozostałe mogą prezentować się tylko mniej korzystnie, tak zadbana skóra naturalna nabiera szlachetności. Aby piękniała, zamiast tracić na wyglądzie, należy się o nią odpowiednio troszczyć. Przede wszystkim trzeba systematycznie ją czyścić. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w których pokrywa się kurzem, ponieważ brud bardzo szybko wnika w jej strukturę. Dotyczy to również zabrudzeń, które powstają przy codziennym użytkowaniu – resztek jedzenia, błota czy np. plam od długopisu.

Skórzane powierzchnie muszą być regularnie przecierane. Można w tym celu używać jedynie wilgotnej miękkiej ściereczki albo sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do skóry naturalnej. Zarówno zwykłe czyszczenie, jak i renowacja mebli skórzanych wymagają specjalnych artykułów. Nie wybieraj uniwersalnych past – powinny być to produkty ze sprawdzonym składem, np. z olejami roślinnymi czy ceramidami. Substancje w nich zawarte wnikają w głębokie warstwy skóry, odpowiednio ją nawilżają i zapewniają jej elastyczność.

Jak odnowić skórzaną kanapę?

Niekiedy mebel z obiciem ze skóry naturalnej trafia do bardziej wymagających użytkowników, np. rodziny z dziećmi albo czworonogiem. Pojawiają się na nim trudniejsze do usunięcia plamy albo zarysowania. Materiał może też z wiekiem się odbarwić albo wyblaknąć od ekspozycji słonecznej. Rozsądnym rozwiązaniem jest regularne czyszczenie i natłuszczanie go z użyciem m.in. gliceryny, wosku pszczelego czy olejku rycynowego.

Innego postępowania wymaga skórzana kanapa, która uległa znacznemu zniszczeniu. Przed naprawą trzeba ją wyczyścić oraz odtłuścić jej powierzchnię. W kolejnym kroku szorstkie obszary mebla należy zeszlifować, następnie nałożyć na nie preparat, który wypełni ubytki. Przydatnym produktem będzie specjalistyczna farba do skóry. Przy jej pomocy możesz odświeżyć kolor – wystarczy dopasować odcień produktu do barwy materiału. Na końcu nakładasz artykuł do impregnacji. Pamiętaj, aby wszystko, czego używasz, było dostosowane do skóry naturalnej.

Gdzie kupić produkty do renowacji skóry?

Delikatny i miękki, a zarazem wytrzymały materiał, jakim jest skóra naturalna, może posłużyć wiele lat. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, a kiedy trzeba – renowacji z użyciem dostosowanych narzędzi. Możesz powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie albo wykonać zadanie samodzielnie, posługując się profesjonalnymi produktami. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą marki Lederzentrum. Na jej stronie znajdziesz wszystko, co jest niezbędne do takiej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + dwanaście =