Spawanie stali nierdzewnej ze stalą czarną, zwaną inaczej węglową, to proces, który wymaga zastosowania odpowiednich metod. Konieczne jest również kontrolowanie warunków spawania i wykorzystanie właściwych materiałów wypełniających. Sam przebieg spawania bywa skomplikowany z uwagi na różne właściwości łączonych ze sobą materiałów. Jakie są najpopularniejsze metody wykorzystywane przez specjalistów? Sprawdź przegląd różnych możliwości.
Spawanie stali nierdzewnej i stali czarnej — różnice i podobieństwa
Stal czarna, inaczej nazywana jest stalą węglową. Występuje w formie arkuszy lub szpuli. To rodzaj surowca, który powstaje w wyniku obróbki plastycznej. Stal nierdzewna to materiał, który stosunkowo łatwo poddać obróbce. Wymaga jednak wykorzystania specjalnych technik spawalniczych, bo może z łatwością ulec utlenianiu, czy zanieczyszczaniu. Zbyt wysoka temperatura spawania może sprawić, że stal utraci swoją naturalną odporność na korozję. Z kolei stal węglowa jest bardziej podatna na spawanie. Wymaga mniej uwagi i nie jest konieczne stosowanie specjalnych procedur. Stal węglowa sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie elastycznych i wytrzymałych połączeń spawanych.
Czy stal nierdzewną można spawać ze stalą czarną?
To pytanie często zadają sobie zleceniodawcy. Spawanie stali nierdzewnej z czarną jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że proces ten wiąże się z pewnymi wyzwaniami i ograniczeniami. ]Różnice materiałowe, takie jak skład chemiczny czy właściwości fizyczne stali sprawiają, że łączenie ich wymaga specjalnych technik, ale też dużego doświadczenia fachowców wykonujących proces obróbki. Jakie ograniczenia najczęściej występują na drodze spawania? Przede wszystkim, stal nierdzewna charakteryzuje się wyższym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej niż stal czarna. W efekcie tego mogą powstawać liczne pęknięcia i naprężenia cieplne. Dlatego też tak ważne jest kontrolowanie temperatury w trakcie spawania. Kolejnym ryzykiem jest powstanie korozji galwanicznej. Jak to się dzieje? Jeśli spoina ma kontakt z wilgocią czy wodą, nietrudno o wytworzenie rdzy. Oznacza to, że należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich warunkach odbywa się spawanie. Być może konieczne będzie zastosowanie farby antykorozyjnej.
Możliwości i metody spawania stali nierdzewnej ze stalą czarną
Skoro proces spawania stali nierdzewnej ze stalą czarną jest możliwy, to warto przyjrzeć się bliżej temu, jakie metody w tym celu wykorzystują specjaliści.
Spawanie stali metodą TIG
Spawanie metodą TIG jest powszechnie znaną i bardzo popularną techniką łączenia. Można zastosować ją zarówno do czarnej stali, stali nierdzewnej, jak i aluminium. Spawanie metodą TIG pozwala na uzyskanie mniejszej spoiny, co pozwala na lepsze efekty wizualne i estetyczne. Ta technika sprawia również, że możliwe jest łączenie ze sobą materiałów bez użycia spoiwa. Jest precyzyjna i właściwie najlepiej sprawdza się w spawaniu stali nierdzewnej z czarną.
Łączenie stali nierdzewnej i stali czarnej metodą SMAW
Metoda SMAW jest również dobrze znana specjalistom i często stosowana. W tym procesie wykorzystuje się elektrody takie jak chromowo-niklowe 309. To one przystosowane są do łączenia takich specyficznych materiałów jak stal nierdzewna i stal zwykła.
Technika spawania stali MIG
MIG to metoda łączenia, która szczególnie często wykorzystywana jest w produkcji przemysłowej. Dlaczego? Gwarantuje szybkie i efektywne łączenie tych dwóch stali. Do procesu stosowany jest gaz osłonowy, najczęściej argon, i drut spawalniczy typu 309.
Spawanie różnych stali metodą FCAW
Stal nierdzewną ze stalą czarną można połączyć również za pomocą spawania łukowego drutem rdzeniowym. FCAW to szybki proces, który daje wiele możliwości. Wykorzystywany jest zawsze wtedy, gdy warunki do spawania i dostęp do gazów osłonowych są ograniczone. Technika FCAW jest ulubioną tych, którzy dopiero poznają tajniki spawania stali.
Stal nierdzewną można z powodzeniem spawać ze stalą czarną, pod warunkiem zastosowania odpowiednich technik i materiałów. Ważne jest, aby umiejętnie kontrolować temperaturę łączenia, ale również umieć rozpoznać różnice w rozszerzalności cieplnej materiałów. Z tego względu zadanie łączenia ze sobą stali nierdzewnej ze zwykłą warto zlecić doświadczonym specjalistom.