Pokój emeryta – co brać pod uwagę podczas projektu wnętrza?

Projektowanie pokoju dla emeryta wymaga przemyślanej i holistycznej koncepcji. Projekt musi uwzględniać nie tylko funkcjonalność, ale również estetykę i indywidualne potrzeby osób starszych. Oznacza to, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, ponieważ każdy emeryt może mieć nieco inne wymagania dotyczące wnętrza.

Projekty wnętrz uwzględniające potrzeby emerytów

Z wiekiem wiele osób doświadcza ograniczeń fizycznych, takich jak trudności z poruszaniem się. Z tego powodu wnętrze, wyposażenie i dodatki muszą uwzględniać te ograniczenia. W pokoju emeryta powinny znajdować się meble o odpowiedniej wysokości, z którym mogą swobodnie korzystać nawet osoby niewysokie. Pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami nie należy montować progów. W przypadku śliskich paneli lub kafelek, najlepiej zastosować specjalne maty antypoślizgowe.

Projekty wnętrz pokojów dla emerytów muszą uwzględniać także łatwą dostępność wszystkich przedmiotów codziennego użytku. Ta zasada dotyczy zarówno wysokości półek, jak i rozmieszczenia sprzętu w łazience oraz kuchni. Dodatkowo w projekcie należy wziąć pod uwagę odpowiednie oświetlenie, które jest szczególnie istotne dla osób ze słabszym wzrokiem. Dobrym pomysłem są lampy z możliwością regulacji natężenia światła i oświetlenie punktowe przy łóżku oraz przy biurku.

Co jeszcze powinien zawierać projekt pokoju dla emeryta?

We wnętrzach użytkowanych przez osoby starsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Przewody i kable powinny być schowane lub zabezpieczone w taki sposób, aby wyeliminować ryzyko potknięcia. Ponadto projekty wnętrz dla emerytów muszą zawierać czujniki dymu, bariery przy oknach i poręcze w łazience.

Wielu emerytów ma swoje pasje i zainteresowania, dlatego w projekcie powinno uwzględnić się przestrzeń np. do czytania, rękodzieła lub malowania. Dla seniorów niezwykle ważny jest też kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Z tego powodu projekt musi zakładać łatwy dostęp do telefonu, komputera lub tabletu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 4 =