Jak się objawia bezdech senny?

Bezdech senny to poważne zaburzenie, które charakteryzuje się powtarzającymi epizodami zatrzymania oddechu podczas snu, co w konsekwencji może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, jeśli nie jest właściwie leczone. Objawy, choć często niełączone z tym schorzeniem są bardzo charakterystyczne – dlatego warto bliżej się nim przyjrzeć.

Chrapanie – powszechny objaw bezdechu sennego

Jednym z najbardziej powszechnych objawów bezdechu sennego jest głośne i chroniczne chrapanie. Chociaż nie każde chrapanie oznacza bezdech senny, to jednak osoby cierpiące na to schorzenie często chrapią bardzo głośno, przerywając krótkimi, ale zauważalnymi przerwami w oddychaniu.

Nocne epizody przerw w oddychaniu i nadmierna senność w ciągu dnia

Często zauważalne jest, że osoby z bezdechem sennym miewają epizody, podczas których przestają oddychać na kilka sekund lub nawet dłużej. Epizody te mogą być przerywane poprzez nagłe przerywane sapanie albo dławienie się, które zazwyczaj budzi osobę chorującą na bezdech.

Osoby z bezdechem często skarżą się na chroniczne zmęczenie i senność w ciągu dnia, mimo zapewnienia odpowiedniej ilości snu. Ciągłe wybudzenie powoduje, że jakość snu jest znacząco obniżona, co przekłada się na brak energii i trudności z koncentracją w ciągu dnia

Bóle głowy i trudności z koncentracją

Poranne bóle głowy to kolejny bardzo częsty objaw bezdechu sennego. Wynikają one z niskiego poziomu tlenu i wysokiego poziomu dwutlenku węgla we krwi spowodowanych przerwami w oddychaniu podczas snu. Osoby chorujące na OBS mogą mieć trudności z koncentracją oraz problemy z pamięcią. Mogą także odczuwać drażliwość i lęk, co wynika z chronicznego braku snu i nieodpowiedniej jakości snu.

Jakie są konsekwencje nieleczonego bezdechu sennego?

Nieleczony bezdech senny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, a nawet udar. Osoby z OBS mają zwiększone ryzyko wystąpienia tych schorzeń z powodu obciążenia, jakie epizody bezdechu nakładają na układ sercowo-naczyniowy.

Kiedy szukać pomocy z OBS?

Jeśli zauważasz u siebie lub swojego partnera kilka z wymienionych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie. Diagnoza bezdechu sennego zwykle obejmuje przeprowadzenie badania snu, które może być wykonane w specjalistycznej klinice lub w domu za pomocą przenośnego urządzenia monitorującego. Leczenie podejmowane po specjalistycznej diagnostyce może znacznie poprawić jakość życia oraz zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + cztery =