Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Botoks to jeden z zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej. Po co stosuje się botoks na twarz i jakie zmarszczki można wygładzić poprzez wstrzyknięcie tej substancji? Z artykułu dowiesz się, jak przebiega zabieg i jak długo mogą utrzymywać się jego efekty.
Czym jest botoks?
Botoks to substancja czynna o nazwie botulinum toxin, czyli toksyna botulinowa, która pochodzi z bakterii laseczki jadu kiełbasianego. Choć ta bakteria jest odpowiedzialna za produkcję toksyny, botoks wykorzystywany w medycynie estetycznej podlega procesowi oczyszczania, co sprawia, że stosuje się go w kontrolowanych ilościach. W wielu klinikach wstrzykuje się także botoks pod oczy, czyli w miejsce nieco bardziej wrażliwe.
Toksyna botulinowa blokuje impulsy nerwowe przekazywane do mięśni, a to skutkuje tymczasowym osłabieniem lub paraliżem mięśni.
Zastosowanie toksyny botulinowej, czyli botoks na twarz i pod oczy
Najpopularniejszym zastosowaniem botoksu jest redukcja zmarszczek mimicznych, takich jak:
- kurze łapki w kącikach oczu oraz zmarszczki pod oczami,
- zmarszczki na czole poziome i pionowe,
- zmarszczki wokół ust, zwłaszcza tzw. zmarszczki palacza,
- królicze zmarszczki, znajdujące po bokach nosa.
Botoks na twarz może być też stosowany w celu podniesienia opadającej powieki lub korekcji niewielkiej asymetrii twarzy. Ponadto toksynę botulinową wykorzystuje do leczenia nadmiernej potliwości, bruksizmu (czyli tzw. zgrzytania zębami) i migren.
Jak wygląda zabieg usuwania zmarszczek botoksem?
Iniekcja botoksu w mięśnie twarzy zawsze powinna być wykonywana przez doświadczonego lekarza. Kluczowe są bowiem dwie kwestie: wybór właściwego miejsca wstrzyknięcia preparatu oraz dobór dawki. Jeśli oba te warunki będą spełnione, to zostanie zachowana naturalna mimika. W razie gdyby został popełniony błąd, to najprawdopodobniej będzie to wyraźnie widoczne na twarzy.
Przed przystąpieniem do zabiegu specjalista wykonuje szczegółową analizę mimiki twarzy i zaznacza miejsca, w których należy podać toksynę botulinową. Następnie wstrzykuje ją za pomocą bardzo cienkiej igły. Efekty wstrzyknięcia botoksu zazwyczaj stają się widoczne po kilku dniach, a pełny rezultat może się pojawić się po ok. 2 tygodniach.
Jak długo utrzymują się efekty botoksu?
Czas utrzymywania się efektu botoksu zależy od wielu czynników, takich jak indywidualna reakcja organizmu, ilość podanej substancji, a także obszar poddany zabiegowi.
W większości przypadków efekt utrzymuje się do 6 miesięcy. Po tym czasie toksyna stopniowo traci swoje działanie, co oznacza, że konieczne jest powtórzenie zabiegu, aby utrzymać pożądane rezultaty.
Warto dodać, że efekty po botoksie mogą mieć wymiar długotrwały, ponieważ nawet gdy toksyna przestanie działać, to jednak mięśnie pozostaną nieco osłabione. Dlatego też skóra może być w lepszej kondycji, a zmarszczki nieco mniej widoczne. Zabieg można powtarzać. Gdy toksyna przestanie działać, to mięśnie wracają do swojej normalnej pracy, ale pozostają przez pewien czas nieco osłabione. Wszystkie wątpliwości należy konsultować ze specjalistą medycyny estetycznej, który oceni stan skóry i na tej podstawie wyda opinię, czy powtórzenie zabiegu np. po kilku miesiącach będzie wskazane.