Dylemat znany jest wielu: subwoofer czy soundbar. Opinii na temat stosowania subwoofera i soundbara jest wiele. Dzisiaj postanowiliśmy ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Oto kilka wskazówek, które pomogą wam podjąć decyzję.
Kolumny podłogowe, podstawkowe i subwoofer – idealne połączenie
Zacznijmy od wyjaśnienia optymalnego sposobu wykorzystania subwoofera. Jeśli macie przestrzeń umożliwiającą zastosowanie kolumn podłogowych lub podstawkowych, to warto sięgnąć po właśnie to rozwiązanie. Kolumny z dobrym basem dostarczają niesamowitych wrażeń dźwiękowych, szczególnie gdy będą wsparte przez subwoofer. Subwoofer, zwłaszcza aktywny, wzbogaca system o głębokie niskie tony. Same kolumny nie są w stanie wygenerować takiego dźwięku albo mają już spadek głośności w zakresach obsługiwanych przez subwoofer. Głośniki podstawkowe i kolumny podstawkowe z dobrym basem doskonale uzupełniają się z subwooferem.
Soundbar bez subwoofera? Zły pomysł
Alternatywą dla kolumn podstawkowych lub podłogowych jest wykorzystanie soundbarów. Jednak stosowanie soundbaru bez subwoofera warto dwa razy przemyśleć. Soundbar to kompaktowy sprzęt audio świetnie nadający się do małych pomieszczeń. Same głośniki w soundbarze są jednak za małe do wydobycia odpowiedniej głębi basu. Bez subwoofera nawet najlepszy soundbar nie wydobędzie pełni możliwości dźwiękowych. Może to prowadzić do niedosytu podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie soundbaru z subwooferem w jednym sprzęcie. Pozwala to zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni. Przykładem dobrego sprzętu hi-fi tego typu jest model Klipsch Flexus. Takie urządzenia sprawiają, że nawet w mniejszym pomieszczeniu można się cieszyć pełnym spektrum dźwięku.
Subwoofer w systemie kina domowego
Jeśli tworzycie system kina domowego, to subwoofer będzie niezbędny. Bez niego dźwięk jest pozbawiony głębi, którą odczuwacie podczas trzęsienia ziemi na ekranie lub wybuchów w filmach akcji. Subwoofer dodaje realizmu i intensywności scenom mającym wywołać silne emocje. Bez niego dźwięk niskich częstotliwości jest po prostu płaski. Co więcej, subwoofer dopasowany do kina domowego umożliwia pełniejsze odczuwanie ścieżki dźwiękowej. Oddaje subtelne wibracje i rezonanse, tak ważne we wprowadzaniu widza w odpowiedni nastrój. Jak już wspomnieliśmy, subwoofer można zintegrować zarówno z systemem kolumn podstawkowych lub z soundbarem.
Subwoofer w muzyce – głębia i moc basu
Subwoofer jest niezwykle ważny do odbioru muzyki. Ma znaczenie zwłaszcza w gatunkach stosujących mocny i głęboki bas, na przykład w: elektronice, hip-hopie i muzyce klasycznej. Subwoofer aktywny przenosi dźwięki niskich częstotliwości, które dodają muzyce głębi i emocji i które możecie odczuć. Kiedy połączycie kolumny podstawkowe lub podłogowe z subwooferem, uzyskacie pełne, zbalansowane brzmienie wypełniające całe pomieszczenie. Podobnie połączenie subwoofera z soundbarem zapewni przynajmniej zadowalające wrażenia.
Subwoofer czy soundbar – ostateczna decyzja
Decyzja o postawieniu na subwoofer lub soundbar powinna być podjęta po poznaniu kilku czynników. Jeśli macie wystarczająco dużo miejsca i chcecie stworzyć kompletny system dźwiękowy, zainwestujcie w subwoofer aktywny i kolumny podstawkowe lub kolumny podłogowe – taki zestaw zapewni najlepsze wrażenia audio. Jeśli natomiast dysponujecie ograniczoną przestrzenią lub preferujecie minimalistyczne rozwiązania, to soundbar z subwooferem w zestawie będzie lepszym wyborem.
Wybór zależy od waszych potrzeb i preferencji, ale jedno jest pewne – dobrze wybrany subwoofer lub soundbar z subwooferem to podstawa satysfakcji z domowego systemu audio. Bez subwoofera nie sposób wydobyć wszystkich dźwięków niezbędnych dla pełnego przeżywania filmu czy muzyki.