Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

Patrząc na zawartość drogeryjnych półek, można łatwo zauważyć, że większość kosmetyków podzielono na dwie odrębne kategorie – do twarzy i pod oczy. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ skóra w okolicy oka jest zwykle cieńsza i bardziej wrażliwa niż w innych miejscach. Z tego względu wymaga ona szczególnej uwagi przy codziennej pielęgnacji. Z tego artykułu dowiesz się, jak w prawidłowy sposób o nią dbać.

Dlaczego pielęgnacja skóry wokół oczu jest tak ważna?

Zaniedbanie skóry wokół oczu może prowadzić do wystąpienia niechcianych niedoskonałości lub też do pogłębienia tych już istniejących. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że omawiane rejony są dużo bardziej narażone na wpływ niepożądanych czynników, takich jak choćby promieniowanie słoneczne. Pod oczami znajduje się również mniej gruczołów łojowych, więc obszary te łatwo ulegają przesuszaniu, zwłaszcza w przypadku niewłaściwej pielęgnacji. Dlatego też tak istotne jest włączenie odpowiednich technik i produktów do codziennej rutyny.

Typowe problemy skórne pod oczami – co warto wiedzieć?

Wśród najpopularniejszych problemów z cerą w okolicach oczu wymienić można przede wszystkim zmarszczki, opuchliznę oraz znienawidzone przez wielu cienie.

Pierwsze z nich powstają na skutek starzenia się skóry oraz jej przesuszenia lub osłabienia aktywności odpowiednich gruczołów. Choć na upływ czasu nie mamy wpływu, możemy spowolnić jego skutki, stosując kremy z SPF oraz dobrze dobrane produkty nawilżająco-ujędrniające, takie jak tonik Youth Elixir o działaniu anti-aging. Dzięki temu odejmiemy sobie lat, ciesząc się gładką i rozjaśnioną przestrzenią w okolicach oczu.

Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla delikatnej skóry powinna odpowiadać jej potrzebom. Trzeba pamiętać, że nawet niektóre kremy czy płatki pod oczy mogą okazać się dla nas zbyt ciężkie lub gęste i dodatkowo pogłębić nasz problem.

Opuchlizny pozbywamy się zazwyczaj poprzez kontakt skóry z czymś zimnym. Sprawdzi się tu także drenaż limfatyczny, czyli delikatny, kilkuminutowy masaż przestrzeni pod okiem. Na redukcję cieni wpłynie natomiast najlepiej zniwelowanie przyczyny ich występowania. Możliwe, że będzie to wymagało wprowadzenia zmian w prowadzonym trybie życia, w tym znalezienia czasu na sen i relaks.

Jakich kosmetyków unikać, by nie zaszkodzić skórze pod oczami?

Przede wszystkim nie należy przesadnie obciążać skóry pod oczami. Osoby noszące makijaż nie powinny nakładać w te okolice podkładu, przykrywając tę przestrzeń jedynie w sposób oszczędny przy pomocy korektora. Niektóre kosmetyki tego rodzaju mają specjalnie oznaczenie, iż nadają się właśnie do sfery pod okiem. Przy demakijażu z kolei lepiej zrezygnować z płynów zawierających w składzie alkohol, silne konserwanty albo sztuczne barwniki.

Należy pamiętać, że makijaż oczu, w tym taki powstający z udziałem cieni do powiek i pudru utrwalającego, może znacząco przesuszać obszar pod okiem. Remedium na ten problem może okazać się nawilżający krem, taki jak Intens Lift, który uelastyczni, rozświetli oraz wygładzi skórę pod okiem. Zawarta w nim witamina B3 i kwas hialuronowy wspierają rewitalizację skóry. Można go ponadto stosować w okolicach ust. Tego rodzaju produkty powinny być regularnie stosowane, aby na stałe poprawić kondycję naskórka w bardziej problematycznych sferach.

Na koniec warto wspomnieć o produktach do higieny i pielęgnacji przeznaczonych do użycia na włosy czy twarz. W niektórych przypadkach producenci sami ostrzegają, aby uważać, by kosmetyk nie przedostał się do oczu, ponieważ może podrażniać zarówno gałkę oczną, jak i powieki i skórę wokół nich.

Masaż i techniki relaksacyjne dla zdrowej skóry wokół oczu

Poza odpowiednim doborem kosmetyków, na kondycję skóry pod oczami wpływa także sposób obchodzenia się z nią na co dzień. Częste pocieranie i mocne rozciąganie może doprowadzić do pogorszenia jej stanu.

By zredukować zmarszczki i poprawić przepływ limfy pod okiem, warto robić regularne masaże. Obecnie na rynku można znaleźć wiele masażerów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Wspomagają one wchłanianie składników odżywczych zawartych w stosowanych produktach. Poza tym do zmniejszenia opuchlizny świetnie sprawdzą się też kostki lodu. Po wszystkim wystarczy nałożyć ulubiony krem nawilżający lub delikatny olejek, taki jak Revive Oil, który chroni skórę przed utratą wody, a jednocześnie wpływa na jej sprężystość. Naturalny skład w tym przypadku chroni przed powstawaniem niepożądanych podrażnień, dlatego nada się do każdego typu cery.

Zmiany warto też wprowadzić do swojego życia, dbając o właściwą dietę i ilość snu w ciągu doby. Każdego dnia należy wygospodarować chwilę na relaks. Już samo nakładanie produktu pod oczy może stanowić wyjątkowy rytuał, o ile pamiętamy, aby rozpocząć od cienkiej warstwy i delikatnym wklepaniu jej w naskórek. Zamiast tego możemy postawić od czasu do czasu na samodzielny okład lub maseczkę pod oczy. Obecnie najczęściej przygotowuje się je z zielonego ogórka bądź aloesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 2 =