Łokieć tenisisty- przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Choć nazwa dolegliwości mogłaby sugerować coś zupełnie innego, łokieć tenisisty to dolegliwość, która może dotknąć każdego. Jakie są objawy łokcia tenisisty i jakie ćwiczenia należy wykonywać, by ją zwalczyć? Jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty- co to za choroba?

Łokieć tenisisty to dolegliwość zwana także jako epikondylit lateralis, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej czy łokieć golfisty. Nazwa wzięła się od powtarzalnych ruchów ramienia i nadgarstka wykonywanych przez tenisistów- to właśnie osoby, które w swojej aktywności często powtarzają konkretne ruchy, najczęściej chorują na tę chorobę. Głównym powodem wystąpienia dolegliwości jest nadmierna praca ścięgien łokcia, np. podczas nieprawidłowego treningu.  Również uciskanie zwiększa intensywność bólu.

Ból łokcia w obrębie stawu łokciowego- główny objawy choroby i sposoby leczenia

Objawy łokcia tenisisty to nie tylko ból, ale także uczucie sztywności w okolicy łokcia, zwłaszcza przy chwytaniu lub podnoszeniu przedmiotów. Ból nierzadko promieniuje wzdłuż całego przedramienia i jest bardzo dokuczliwy. Pojawia się np. podczas pracy przy komputerze, pisaniu, pracach manualnych. Zazwyczaj na początku jest subtelny, a z czasem stopniowo się nasila.

Podstawą do zwalczenia dolegliwości jest regeneracja. Warto wykonywać okłady chłodzące z lodu, które pozwolą na uśmierzenie bólu. Pomocne mogą być też masaże wykonywane przez wykwalifikowanego terapeutę. Jeżeli te sposoby nie pomogą, a ból będzie się utrzymywał, należy skonsultować się z lekarzem. Łokieć tenisisty to choroba, która potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienność, należy więc z nią walczyć.

Łokieć tenisisty- ćwiczenia

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że cierpiąc na łokieć tenisisty ćwiczenia można wprowadzić dopiero wtedy, gdy ból łokcia ustąpi i zredukowany zostanie stan zapalny. Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni i ścięgien, co minimalizuje ryzyko nawrotu choroby. Jednym z prostych ćwiczeń jest zwykłe zginanie i prostowanie nadgarstka. Należy usiąść wygodnie np. przy stole i zginać i prostować nadgarstek, utrzymując lekkie napięcie. To ćwiczenie nie powinno boleć, należy wykonywać je obiema rękami. 4 serie po 15 powtórzeń to dobry wstęp do dalszych ćwiczeń.

Kolejną aktywnością mogą być wzmacniające ćwiczenia z ciężarkami o wadze 0,5 kg. Można je zastąpić piłką heavy ball o tej samej masie. Ćwiczenie jest proste. Wystarczy oprzeć ramię ugięte w łokciu na stabilnej powierzchni i powoli zginać i prostować nadgarstek z obciążeniem. 3 serie po 10 powtórzeń pozwolą wzmocnić mięśnie i ścięgna.

Po takiej rozgrzewce można przejść do ćwiczeń nad siłą. Tutaj warto użyć hantli o wadze do 1 kg. Ćwiczenie polega na odwracaniu i nawracaniu przedramienia z ustabilizowanym i ugiętym łokciem. Należy pamiętać, że ćwiczenie nie może być bardzo męczące dla mięśni. Aby wzmocnić dłonie i nadgarstki, warto użyć miękkiej piłki tenisowej lub piłki do rehabilitacji. To ćwiczenie jest bardzo przyjemne- wystarczy mocno ścisnąć piłkę, trzymać ją tak przez 5 sekund, a następnie powoli zwolnić uścisk i powtórzyć to samo w drugiej ręce.

Bardzo skutecznym ćwiczeniem pozwalającym na większą kontrolę jest ćwiczenie z użyciem siatki rehabilitacyjnej. Należy wsuwać palce w otwory siatki, pokonując opór. Ćwiczenie i opór należy dostosować do własnych możliwości.

Skutecznym i łatwym do wykonania ćwiczeniem jest także leczenie przez ucisk. Dłonią drugiej ręki należy wyczuć wokół łokcia punkt kostny, który powoduje ból. Ćwiczenie polega na tym, by uciskać palcem wskazującym punkt kostny. Uciskanie spowoduje ból, ale ćwiczenie należy powtarzać, aż ból ten ustąpi i przerwać, jeżeli zacznie się nasilać.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − sześć =