Kiedy wieniec pogrzebowy a kiedy bukiet kwiatów na pogrzeb?

Kwiaty są ważnym elementem ceremonii pogrzebowej. Symbolizują szacunek i miłość, a także pozwalają godnie pożegnać zmarłego bliskiego. Nie dziwi wiec fakt, że żałobnicy do ich wyboru przywiązują dużą wagę. Liczy się dla nich zarówno rodzaj kwiatów oraz barwa, jak i forma. Z naszego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na wieniec pogrzebowy, a kiedy wybrać bukiet.

Czym się charakteryzują wieńce pogrzebowe?

Wśród kwiatowych kompozycji na pogrzeb znajdują się wieńce i wiązanki, które różnią się od siebie przede wszystkim formą i wielkością. Wieniec na ogół ma okrągły kształt, któremu przypisuje się symbolikę związaną z wiecznością i ciągłością życia po śmierci. Formowany jest na specjalnym stelażu, a podkład stanowią gąbki florystyczne lub gęsto ułożone gałązki drzew iglastych. W nich zaś umieszcza się kwiaty i szarfy z napisami. Wieńce pogrzebowe są duże i okazałe. Najczęściej są podarunkiem od kilku osób – członków najbliższej rodziny, sąsiadów czy współpracowników zmarłego.

Czym się charakteryzują wiązanki pogrzebowe?

Wiązanki pogrzebowe mają tradycyjną formę i są znacznie mniejsze od wieńców. Najczęściej są podarunkiem prywatnym od osób, którym zależy na tym, aby pożegnać bliskiego w sposób bardziej indywidualny. Jako że jest to kompozycja, którą można uformować dowolnie, daje znacznie więcej możliwości i pozwala na większą różnorodność.

Co wybrać – wiązankę czy wieniec?

Wybór pomiędzy wiązanką a wieńcem powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Niektórzy będą woleli wyrazić swoje uczucia za pomocą okazałego wieńca, podczas gdy inni wybiorą skromniejszy i bardziej symboliczny gest w postaci wiązanki. Znaczenie może mieć także cena, ponieważ ze względu na rozmiar, wieńce będą znacznie droższe. Jest to zatem lepszy wybór, jeśli stanowi podarunek od kilku żałobników jednocześnie.

Preferencje rodziny i zmarłego

Zakup kwiatów na pogrzeb dość często uzależniony jest również od preferencji rodziny lub samego zmarłego. Jeśli był on za życia osobą skromną, pewnie wolałby otrzymać niezobowiązująca wiązankę. Czasami również rodzina może mieć życzenia dotyczące kwiatów na ceremonię ostatniego pożegnania. Jeśli miejsce na grobie jest ograniczone lepszym wyborem będą wiązanki, jeśli zaś nie ma takiego problemu, z powodzeniem można się zdecydować również na wieńce.

Podsumowując, w każdej sytuacji istotne jest, aby starannie rozważyć wybór kwiatów na pogrzeb, tak aby odzwierciedlały one zarówno preferencje zmarłego, jak i potrzeby rodziny oraz osób biorących udział w ceremonii pożegnalnej. Skromniejsze wiązanki mogą być lepszym wyborem dla osób indywidualnych, natomiast wieńce mogą być podarunkiem od bliskiej zmarłemu grupy żałobników.

Zapraszamy po więcej informacji: wiązanka pogrzebowa Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =