Język niemiecki bez płacenia: skuteczne sposoby na darmową naukę?

Wyjazd do pracy do Niemiec wiąże się z opanowaniem języka naszych zachodnich sąsiadów przynajmniej w stopniu podstawowym. Najprostszym sposobem na przyswojenie gramatyki i słownictwa są indywidualne lub grupowe lekcje. Te niestety kosztują i to niemało. Na szczęście dziś jest wiele sposobów, aby zdobyć podstawy niemieckiego bezpłatnie. Jakie one są?

Aplikacje mobilne

Jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na bezpłatną naukę niemieckiego są aplikacje mobilne. Do tych najpopularniejszych należy Duolingo, Memrise czy Babbel. Dają one możliwość zapoznania się z podstawowymi słówkami, wyrażeniami, a także wykonywania ćwiczeń gramatycznych. Dużą zaletą aplikacji mobilnych jest fakt, że pozwalają na konwersacje online.

Darmowe kursy online

Umiejętności mówienia po niemiecku możesz zdobywać nie tylko w aplikacjach mobilnych, ale na darmowych lekcjach. Znajdziesz je zarówno na YouTube, platformach z podcastami, jak i blogach. Na początek warto zacząć od podstawowych lekcji takich jak np. https://opieka.felizajob.pl/dni-tygodnia-po-niemiecku/ – nauczą cię one nazw dni tygodnia, miesiąca, pór roku itd. Zwróć też uwagę, aby naukę podejmować na kanałach lub blogach branżowych, dzięki temu faktycznie nauczysz się słownictwa, które później będzie potrzebne w pracy.

Jeśli chcesz zdobyć ogólne umiejętności, zwróć uwagę na portale takie jak Tandem czy HelloTalk, które umożliwiają wymianę językową z native speakerami. Dodatkowe wsparcie będą stanowić strony internetowe, które oferują ćwiczenia gramatyczne np. CanooNet czy Lingolia.

Książki i czasopisma online

Doskonałym sposobem na rozwijanie słownictwa jest czytanie książek i artykułów po niemiecku. Wiele z publikacji dostępnych jest bezpłatnie w Internecie. Możesz też skorzystać z projektu Gutenberg, który oferuje bezpłatne e-booki w języku niemieckim.

Filmy i seriale

Podobny efekt jak czytanie książek i czasopism przyniesie oglądanie filmów i seriali z napisami. Dzięki temu będziesz osłuchiwać się z językiem mówionym, a także przyswajać słowa oraz wyrażenia.

Grupy językowe

W większych miastach bez problemu znajdziesz grupy językowe, które regularnie spotykają się i konwersują. Zwykle spotkania organizowane są raz w tygodniu lub miesiącu. Często pojawiają się na nich rodowici Niemcy, więc rozmowy z nimi z powodzeniem zastąpią konwersacje z native spikerem.

W samodzielnej nauce niemieckiego opartej na bezpłatnych źródłach bardzo ważna jest systematyczność i regularność. Ćwiczenia najlepiej robić codziennie przez minimum 15 minut. Ważne jest ciągłe powtarzanie słówek i osłuchiwanie się z językiem. W nauce istotne jest również przełamywanie bariery językowej, czyli mówienie, mówienie i jeszcze raz mówienie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =