Jak zorganizować świecki pogrzeb w Poznaniu?

Pogrzeby świeckie – czyli niezwiązane z żadną wiarą i obrządkami religijnymi – są coraz częściej wybieranym sposobem pożegnania zmarłego. Warto wiedzieć, że również w tym przypadku możesz uzyskać pełne wsparcie zakładu pogrzebowego. To szczególnie ważne, kiedy organizujesz taki pogrzeb po raz pierwszy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć wyjątkową uroczystość o charakterze świeckim.

Świeckie pogrzeby w Poznaniu – pomoże zakład pogrzebowy

Zakład pogrzebowy Memento Mori ma doświadczenie w organizacji pogrzebów – zarówno w obrządku religijnym, jak i świeckim. Można się zdecydować na tradycyjny pochówek lub pogrzeb z kremacją. Dostępne są kompleksowe usługi pogrzebowe i cmentarne.

Ponadto zakład pogrzebowy ma doświadczenie we współpracy z zarządcami cmentarzy, mistrzami ceremonii oraz innymi osobami, odpowiedzialnymi za oprawę uroczystości. Nie musisz niczym się martwić. Wystarczy przedstawić swoje oczekiwania wobec pogrzebu, a personel dołoży wszelkich starań, aby ten dzień był najpiękniejszym pożegnaniem.

Usługi pogrzebowe a pogrzeby świeckie

Jak wspomnieliśmy pogrzeby poznań to również pochówki o charakterze świeckim. Wystarczy, że poinformujesz obsługę zakładu, jaki rodzaj pogrzebu cię interesuje. Organizacja pogrzebu leży po stronie zakładu pogrzebowego, który przeprowadzi cię przez cały proces i pomoże załatwić sprawy związane z pogrzebem (przygotowanie aktów zgonu, nekrologów, wypłata zasiłków ZUS i KRUS, kontakt z zarządcami cmentarzy). To ogromne wsparcie w tak trudnej sytuacji.

Przed wizytą w zakładzie pogrzebowym przygotuj następujące dokumenty:

  • karta zgonu (wystawiona przez lekarza pogotowia lub w szpitalu, wówczas zabierz także dowód osobisty zmarłego) lub akt zgonu (wystawiony przez USC);
  • legitymacja ZUS lub zaświadczenie o zatrudnieniu;
  • dowód osobisty osoby zlecającej wykonanie usługi.

Ostatnie pożegnanie – jak wygląda pogrzeb świecki?

Organizacja pogrzebu świeckiego nie różni się tak bardzo od pogrzebu religijnego. Odbywa się oczywiście z pominięciem usług księdza. Nie musisz się również obawiać o udostępnienie miejsca na cmentarzu. Pogrzeby świeckie co do zasady odbywają się na cmentarzach komunalnych. Jeśli nie ma takiego cmentarza na terenie gminy, to proboszcz (zarządca cmentarza parafialnego) jest zobowiązany udostępnić miejsce pochówku. Uroczystości mogą się wówczas odbywać w kaplicy cmentarnej.

Bardzo często pogrzeby świeckie są prowadzone przez tak zwanych mistrzów ceremonii. Zazwyczaj mistrz ceremonii wygłasza mowę laudacyjną, w której wspomina osobę zmarłą. Bez wątpienia jest to bardzo wzruszający moment uroczystości.

Pogrzeb świecki jest nastawiony na upamiętnienie osoby zmarłej. Może wyglądać tak, jak zmarły sobie życzył (jeśli wyraził takie życzenia przed śmiercią) – często pogrzebom towarzyszy oprawa muzyczna, bliscy mogą zabrać głos, istnieje też możliwość wyświetlenia filmu czy wyeksponowania ulubionego zdjęcia bliskiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 16 =