Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się zabierać swojego psa na wspólne wyjazdy. Już minęły czasy, gdy nasz pupil znał samochód wyłącznie z nieprzyjemnych wypraw do weterynarza. Znacznie częściej pakujemy psa do auta, by ruszyć z nim na spacer za miasto czy pojechać na weekendowy wypad w góry. Bez względu na to jak często zabieramy naszego czworonoga na przejażdżkę, warto zadbać o jego komfort. Jak przewieźć psa samochodem zapewniając mu bezpieczeństwo?

Jak przewieźć psa w aucie? Przepisy

Zgodnie z polskim prawem pies w aucie traktowany jest podobnie jak bagaż, dlatego każdy kierowca jest zobowiązany odpowiednio zabezpieczyć zwierzę w czasie jazdy. Pies nie może przeszkadzać prowadzącemu pojazd ani zasłaniać drogi, a w przypadku nagłego hamowania powinien być chroniony przed przemieszczeniem się wewnątrz samochodu.

Niestety, w naszym kraju nie ma jednak konkretnych przepisów regulujących sposoby przewożenia psa w samochodzie. Oprócz ogólnych zasad przewożenia ładunków nie istnieją żadne sprecyzowane wytyczne. To powoduje wiele niebezpiecznych sytuacji, gdy pies przewożony jest luzem, na kolanach pasażera, lub co gorsza – samego kierowcy, co sprawia ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Za nieprawidłowe przewożenie zwierząt może grozić mandat w wysokości kilkuset złotych, a w skrajnych przypadkach nawet grzywna do pięciu tysięcy złotych.

Jak przewieźć psa w samochodzie? Transporter

Jedną z metod przewożenia psa w samochodzie jest klatka lub transporter. Zwykle montowane są one w bagażniku, ponieważ klatka wymaga zagospodarowania większej ilości miejsca dla naszego czworonoga. Jest to stosunkowo bezpieczny sposób przewożenia zwierząt, zwłaszcza jeśli posiadamy klatkę z atestami.

Warto jednak pamiętać, że postawiona luzem klatka również może stanowić niebezpieczeństwo w razie kolizji czy nagłego hamowania. Każdy transporter powinien więc być odpowiednio zabezpieczony przed przemieszczeniem się w wyniku nagłego manewru na drodze. Oprócz tego, ważne jest, by przed zamknięciem psa w transporterze oswoić zwierzaka z klatką i nauczyć w niej odpoczywać.

Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie – pas bezpieczeństwa

Przypięcie psa pasem bezpieczeństwa na tylnej kanapie jest jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia psa podczas podróży w samochodzie. Pas, w zależności od modelu montuje się bezpośrednio do wpinki lub do ludzkiego pasa bezpieczeństwa. W pierwszym wypadku warto zwrócić uwagę na długość pasa, by dopasować ją do wielkości psa i miejsca jego przewożenia (podłoga lub kanapa). Ważne, by pas był wykonany z solidnej taśmy i posiadał dobrej jakości zapięcie. W drugim przypadku musimy pamiętać, by zapiąć ludzki pas bezpieczeństwa i zainstalować do niego pas samochodowy dla psa.

Pasy bezpieczeństwa dla psa cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ są bardzo wygodne i umożliwiają komfortowe przewożenie niemal każdego psa na tylnej kanapie. Dzięki temu my mamy wystarczająco miejsca w bagażniku na własne bagaże, a w kryzysowej sytuacji możemy bez problemu przewieźć nie tylko swojego psa, pod warunkiem, że ma on odpowiednie szelki. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy przypinać pasa do obroży.

Jak wybrać szelki dla psa do samochodu?

Aby przewożenie psa przypiętego pasem bezpieczeństwa gwarantowało odpowiedni poziom ochrony, najważniejszy jest dobór odpowiednich szelek do samochodu. Mają one gwarantować nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również komfort dla naszego zwierzaka.

Jedynym modelem szelek, który nadaje się do przewożenia psa w aucie są szelki typu guard, z zabudowaną klatką piersiową. Dzięki temu w razie nagłego hamowania siła szarpnięcia rozkłada się na powierzchni całej klatki piersiowej zwierzęcia, nie powodując poważnych uszkodzeń tkanek miękkich, otarć czy innych urazów. Szelki powinny być dobrze wyregulowane, by uniemożliwić psu wydostanie się z nich oraz gwarantowały odpowiednią ochronę w razie kolizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − osiemnaście =