Fizjoterapia z dojazdem do domu to najlepsza usługa na rynku, która pozwala wielu pacjentom skorzystać z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty w domu. Tego rodzaju usługa jest szczególnie ważna dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się, oraz w trakcie powrotu do zdrowia po operacjach, urazach, seniorów czy dla osób z przewlekłymi chorobami.
Jak wygląda proces fizjoterapii z dojazdem do domu pacjenta?
Rehabilitacja domowa może być opisana w trzech prostych krokach i zawiera konsultację wstępną fizjoterapeuty czyli szczegółowy wywiad medyczny, wraz z zapoznaniem się z badaniami obrazowych i pełną dokumentacją pacjenta.
Ten etap jest niezwykle ważny dzięki niemu możliwe jest postawienie wstępnej diagnozy i ukierunkowanie kolejnego etapu czyli opracowanie planu terapii. Będzie on zawierał techniki manualne, program ćwiczeń i zabiegów dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Regularne sesje terapeutyczne pozwalają na progres i osiąganie celów terapeutycznych, rehabilitacja domowa jest procesem w którym pacjent może walidować cele do których dąży wyznaczając z terapeutą nowe kierunki, aż do osiągnięcia zadowalającego poziomu zdrowia i sprawność.
Dla kogo przeznaczona jest usługa rehabilitacji domowej?
Przede wszystkim rehabilitacja domowa jest niezwykle potrzebna tym osobom, które nie zostały zakwalifikowane na oddział rehabilitacji a jednocześnie nie są w stanie samodzielnie każdego dnia dotrzeć do poradni rehabilitacyjnej.
Są to najczęściej pacjenci po operacjach i urazach np. ortopedycznych, jak endoproteza biodra, endoproteza kolana, barku. Pacjenci po rekonstrukcji ACL czy szyciu łakotki. Pacjenci z problemami neurologicznymi np. po udarze, osoby z bólem kręgosłupa, stawów czy mięśni, kobiety po porodzie, które chcą wrócić do formy. Seniorzy po dłuższych okresach hospitalizacji, infekcjach oraz wymagających terapii ruchowej.
Jak rehabilitacja z dojazdem po operacji pomaga pacjentom?
Rehabilitacja w domu pacjenta po operacjach zarówno ortopedycznych jak i internistycznych, pulmonologicznych czy kardiologicznych jest kluczowym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności i zdrowia. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, fizykoterapii, kinezyterapii oraz terapii manualnej, pacjent może szybciej wrócić do codziennej rutyny i życia zawodowego oraz rodzinnego, unikając jednocześnie powikłań czy trwałych ograniczeń ruchowych.
Rehabilitacja w domu pacjenta po operacji to ogromna wygoda dla pacjenta który nie musi organizować transportu oraz obciążać organizm zbędnym stresem związanym z podróżą do placówki. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu to profesjonalna usługa w ramach której fizjoterapeuta przynosi ze sobą niezbędny sprzęt.
Czy fizjoterapia domowa na zastosowanie po urazie sportowym?
Rehabilitacja domowa po urazach i kontuzjach sportowych jest coraz częściej realizowana ze względu na oszczędność czasu połączoną z wygodą. Przyczynia się to do coraz większej popularyzacji usługi wśród wysokiej klasy zawodników. Odpowiednio przeprowadzony proces rehabilitacji domowej pomaga uniknąć nawrotów kontuzji, oraz poprawić ogólną wydolność organizmu.
Do urazów sportowych najczęściej prowadzonych pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty w warunkach domowych to wszelkiego rodzaju skręcenia stawów (np. kostki, kolana), naciągnięcia lub zerwania więzadeł (np. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego ACL, PCL), uszkodzenia mięśni (np. naderwania, przeciążenia), kontuzje ścięgien (np. łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa), czy złamania kości i stłuczenia.
Jakie są najważniejsze korzyści rehabilitacji z dojazdem do domu?
Do największych i najistotniejszych dla samego pacjenta korzyści rehabilitacji w domu możemy zaliczyć:
Wygoda i oszczędność czasu – pacjent nie musi dojeżdżać do gabinetu, „gabinet” przyjedzie sam do pacjenta.
Indywidualne podejście – fizjoterapeuta może skoncentrować się wyłącznie na jednym pacjencie.
Komfort psychiczny – terapia odbywa się w znajomym otoczeniu osoby rehabilitowanej.
Łatwość powtarzania ćwiczeń – wszystkie ćwiczenia pacjenta powtarza samodzielnie w tym samym miejscu, oraz warunkach co z terapeutą.
Elastyczność terminów – możliwość dostosowania wizyty do harmonogramu pacjenta.