Czy wolno zlecić oklejenie wszystkich szyb w samochodzie?

Oklejanie szyb samochodowych to coraz popularniejsza usługa wśród wielu kierowców. Decydują się oni na nią ze względu na kilka czynników, do jakich należy komfort jazdy i estetyka pojazdu. Czy jednak jest to działanie, które nie zagraża bezpieczeństwu, a przede wszystkim jest zgodne z prawem? Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda kwestia przyciemniania szyb w świetle przepisów i czy wolno zlecić oklejenie wszystkich szyb w samochodzie.

Z jakich powodów kierowcy decydują się na oklejanie szyb?

W dzisiejszych czasach coraz więcej kierowców ceni sobie najwyższy komfort jazdy, a jednocześnie niestandardowy wygląd auta. Z tych powodów usługa przyciemniania szyb zyskuje na popularności. Dzięki niej można bowiem liczyć na większą wygodę. Modyfikacja tego typu pozwala wyeliminować odbłyski światła, które pochodzą zarówno od innych świateł samochodowych, jak i są wynikiem działania promieni słonecznych. Chroniony w ten sposób pojazd prowadzi się zatem wygodniej. Do tego panuje w nim większy komfort termiczny, a klimatyzacja może pracować bardziej efektywnie. Co więcej, samochód z oklejonymi szybami atrakcyjnie prezentuje się na drodze i przyciąga uwagę niestandardowym wyglądem.

Czy oklejanie szyb samochodowych jest zgodne z prawem?

Istnieje kilka aktów prawnych, w których można znaleźć informacje na temat przyciemniania szyb samochodowych. Zgodnie z przepisami każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi zapewniać kierowcy dostateczną widoczność. Co więcej, szyby muszą charakteryzować się współczynnikiem przepuszczalności światła na poziomie nie mniejszym niż 70%. Z tego wniosek, że przyciemnianie szyb w samochodzie nie jest działaniem, które można podejmować w dowolny sposób. Najlepiej powierzyć je profesjonalnej firmie, która zrobi to nie tylko w sposób fachowy, ale także zgodny z przepisami prawa.

Które szyby samochodowe można oklejać?

Jeżeli oklejanie szyb samochodowych będzie zgodne z prawem, można przyciemnić wszystkie z nich. Warto jednak wiedzieć, że przepis dotyczący tego, że przepuszczalność światła nie może być mniejsza niż 70% odnosi się jedynie do szyby przedniej oraz szyb bocznych. Przepisy nie definiują natomiast kwestii związanych z oklejaniem szyby tylnej, można więc wnioskować, że w jej przypadku właściciel auta ma większa dowolność.

Jeżeli zatem zależy Ci na spektakularnym efekcie i komforcie termicznym we wnętrzu, możesz okleić szybę przednią i boczne w sposób pozwalający na 30% redukcji przenikania światła słonecznego, zaś na szybie tylnej możesz pozwolić sobie na ciemniejszą folię, która pozwoli osiągnąć spektakularny efekt w wyglądzie.

Podsumowując, można zlecić oklejenie wszystkich szyb w samochodzie pod warunkiem, że będzie to działania zgodne z prawem. W tym celu szyba przednie oraz boczne muszą przepuszczać światło na poziomie nie mniejszym niż 70%, natomiast w stosunku do szyby tylnej nie ma takich ograniczeń.

Zapraszamy po więcej informacji: oklejanie szyb Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × jeden =