Czy operacja haluksów jest bolesna?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Haluksy, znane również jako deformacja palucha koślawego, są powszechnym schorzeniem, które nie tylko powoduje dyskomfort, ale także może znacząco wpływać na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Wiele osób zmagających się z tym problemem rozważa operację jako sposób na ulgę i powrót do pełnej sprawności. Jak wygląda cały proces i czy trzeba przygotować się na dolegliwości bólowe?

Operacja haluksów – najważniejsze informacje

Haluksy to deformacja palucha, która powoduje jego odchylenie ku bokowi i może prowadzić do zapalenia stawów i zmian w schemacie chodu. Często występują u kobiet, a przyczyną mogą być czynniki genetyczne, nieodpowiednie obuwie, przeciążenie przodostopia, płaskostopie, czy choroby reumatyczne.

Operacja haluksów polega na korekcie stawu i modyfikacji części kości. Zabieg trwa około 2 godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu, co minimalizuje ból podczas operacji. Metody leczenia obejmują osteotomie, metody bezgipsowe i bezdrutowe, a także zastosowanie specjalnych płytek z tytanu. Po operacji pacjent spędza w szpitalu około 2 dni.

Czy po operacji czeka nas ból?

Ból po operacji haluksów jest subiektywny i może się różnić w zależności od pacjenta. W większości przypadków jest kontrolowany przez leki przeciwbólowe i mija po kilku dniach. Opuchlizna może jednak utrzymywać się przez kilka miesięcy. Rekonwalescencja po operacji zależy od metody zabiegu. Nowoczesne techniki pozwalają na szybsze powroty do codziennej aktywności. Pacjenci mogą zacząć chodzić już 3 dni po zabiegu, ale powrót do pełnej sprawności może trwać kilka tygodni. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, noszenie odpowiedniego obuwia i regularne wizyty kontrolne.

Zapobieganie haluksom obejmuje noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia, unikanie butów z wąskimi noskami i wysokimi obcasami. W przypadkach mniej zaawansowanych, leczenie zachowawcze może obejmować stosowanie ortezy, separatorów międzypalcowych, wkładek ortopedycznych oraz leków przeciwzapalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 8 =